Cesta časosběrné schránky houpacího koně Futu

Jak vytvořit hračku pro celé generace?

Houpací koník Futu měl předem jasnou vizi. Bude to hračka pro generace. Hračka rodinného bohatství. S kvalitou jsme byli nadprůměrně spokojeni. Rozmýšleli jsme, jak koníka obohatit. Co dřevěné hračce přidat, aby byla skutečně hračkou několika generací?

časosběrnou schránku! 

Jak takovou časosběrnou schránku vytvořit?

Chtěli jsme jít s dobou a legendárního nikdy nestárnoucího houpacího koně oživit moderní technologií. První záměr byla tedy moderní technologie. Koketovali jsme s bezpečným SSD diskem, který by šel propojit skrze wifi. Jenže po přečtení několika publikací a telefonátech s techniky jsme dospěli k špatnému závěru. 

V dnešní moderní době neexistuje rychle a snadno přepisovatelné medium, které by garantovalo funkčnost několik staletí. Před rokem tu měla takovou vizi firma, která je ikonou ve výrobě flash disků. Jenže po několika testech produkt stáhla. Měl to být flash disk s garancí minimálně 100 let. Ale při správném používání až 1300 let. Jejich plán se rozplynul kvůli negativním vlivům jako je vesmírné záření, které tento sen prostě likvidují. Citace "Můžete mít naprosto dva stejné disky z naprosto stejných součástek a naprosto stejně vyrobeny. Jenže vesmírné záření ovlivňuje tyto disky a my nejsme schopni ověřit, který disk vydrží 1000 let a který 10 let." (IT odborník)

Ano jsou tu další možnosti.

M-disk (kamenný disk) - najdou se výrobci, kteří garantují funkčnost 1000 let. Ale data nejdou jednoduše zapisovat ani číst. 

Skleněný disk - obdoba M-disku, ale mnohem sofistikovanější. O to ale složitější pro zápis dat. 

Internetové úložiště - tuto možnost jsme svrhli ze stolu jako první. Pokud by houpacímu koníkovi chyběla interní paměť, vytrácí se zde to kouzlo. A nikdo Vám nezaručí, že firma, která virtuální úložiště nabízí, tu bude i zítra.

Také nevíme, zda tu za 200 let budou technologie, které dokáží pracovat s těmito médii. 

ssdm-disc-1-prevglaspapir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co z toho vyplývá? 

Že dnešní super chytrá doba plná elektroniky stále neumí nahradit  prachobyčejný papír a vytisknutou fotografii. Papír a fotografie může v naší časosběrné schránce existovat desítky a stovky let. A ten příjemný pocit z reálného kusu fotografie je daleko větší, než z obrázku na obrazovce počítače.

Je to jen další utvrzení, že žijeme v urychlené době, zaměřené pouze a jen na rychlou spotřebu. Pohled do budoucna chybí bohužel ve všech směrech.

HDR_0003 (kopie 3)