Historie houpacího koně

Houpací koníci jsou spjati s dětskými tvářemi plnými štěstí již několik století. Pojďte se s námi podívat na vzrušující cestu historií této každému dobře známé hračky.  

Kůň doprovází lidstvo odnepaměti. Jeho sílu využívali lidé při hospodaření a krásu obdivovali chudí i zámožní. Zeus daroval božské koně Tróovi, zakladateli města Trója, které nakonec padlo díky řeckému koni ze dřeva. Pegas, kůň s křídly, byl potomek boha Poseidóna a Medůzy. Není divu, že lidé našli zalíbení v tomto zvířeti a začali jej vyrábět v různých provedeních.

První zmínka o houpacích koních pochází ze 17. století, a sice ze Spojených států amerických. Takovýto koník měl čtyři nohy ,postavené na ohnutých lyžích. Postupem času se jeho design měnil, ale funkce zůstala stejná.

Houpací kun - 1878Houpací kůn - 1885

Zdroj fotografií: Pavel Scheufler (http://www.scheufler.cz/cs-CZ/uvod.html)

Evropa se mohla z houpacího koníka radovat až v 19. století. Dostal se sem díky americko-anglickým obchodním cestám. V dalším století zažívali koníci boom, který umožnil jejich další proměny, ať už se jednalo o jejich velikost nebo používané materiály.

V moderní době, plné dech beroucích technologií a nápadů, se i vy můžete těšit z houpacího koníka, který vykouzlí Vašim dětem úsměv na tváři.

houpaci konik