Nejlepší dárky pro děti

Podle čeho vybrat ten nejlepší dárek pro dítě? Co by měl takový dárek splňovat? To jsou otázky, které si rodiče kladou a my si na ně odpovíme.

co by měl dárek splňovat?

Dárek je něco, co by každého mělo potěšit. Je to věnovaný kus něčeho z nás, čím bychom rádi řekli darovanému, že ho máme rádi, že nám na něm záleží. Každý rád dostává dárky... děti i dospělí.

Dárek může mít různé vlastnosti. Je to hmotný statek v podobě koupeného nebo svépomoci vyrobeného kusu čehokoli, co potěší. Je to služba, v podobě opravené střechy nebo darovaného voucheru na nejlepší zážitek v životě. Pro někoho je tím nejlepším dárkem dne jen pouhý úsměv blízké nebo cizí osoby. 

Pokud chcete obdarovat své dítě, máte na výběr mraky různých možností... oblečení, vybavení do školy nebo pokojíku, cokoli co podpoří zájem dítěte a nebo hračku. Hračka, to vlastně něco, co potěší každé dítě. Protože každé dítě si rádo hraje.

co všechno je vlastně hračka?

Určitě si to pamatujete také. Když jste byli dětmi, hráli jste si se vším. Hromada kamení za barákem byla nedobytná pevnost  a s trochou vedle ležící trávy se z toho najednou stala ingredience do výtečné kamenné polévky. Klacík mohl být mečem pro chlapce nebo ukazovátko paní učitelky pro dívky. Všechny hračky mají něco společného. Děti si s nimi hrají, protože chtějí a baví je to.

Dítě s kostičkami 

 

Hra, co to je hra?

Hra je prostředek pro zkrácení času, pro pobavení s kamarády, ale především... je to prostředek k samovolnému učení. Hra je zábavná a díky tomu se každý snadněji naučí čemukoli, co je obsahem hry. Už Komenský si uvědomil, že hra je skvělý prostředek pro výchovu a vzdělávání dětí. Snad proto napsal, mimo jiné Školu hrou.

Co všechno se může dítě naučit hrou? Jemnou a hrubou motoriku, počítání, logickému uvažování, strategickému plánování, komunikaci a mezilidským vztahům a další. Hračka by proto měla nabízet rozvoj některé z výše zmíněných vlastností.

hračka podle věkového období

V prvních měsících života se mozek dítěte bouřlivě vyvíjí. Především okolní podněty působí na centrální nervovou soustavu. Proto by hračky v tomto období měly být barevné, pohyblivé, měly by vydávat zvuky. Klasická zavěšovadla nad postýlkou jsou správná volba ;)

Od prvního roku života se dítko celkem bouřlivě pohybuje. Předměty v okolí rádo pohazuje sem a tam. Mějte s dítkem trpělivost! I toto je pro něj hra, kterou se učí poznávat své působení na okolní předměty. Pro takto malé děti ještě nejsou vhodné hračky, které jsou určeny pro tahání za sebou, protože nemají pořádně vyvinutou stabilitu. Ovšem mají radost z pohybujících se hraček a ze svého vlastního pohybu.

Kolem druhého roku života se pro dítě stává hračkou takřka cokoliv v jeho okolí. Všechno zkoumá pohledem, hmatem. Není dobré tuto zvědavost nějak dusit. Je však na místě zabezpečit nebezpečné předměty, především ty s ostrými rohy. V jeho hře se začíná objevovat nápodoba. Napodobuje pohyby dospělých, snaží se samo oblékat, obouvat, hrát s panenkou tak, jako starší sestřička. V tomto věku jsou už vhodné hračky jako koloběžky, tříkolky, odrážedla

Mezi druhým a třetím rokem se dítě zajímá o konstrukční hračky, staví jednoduché věže z čehokoli. Klidně i z polštářů nebo oblečení. Tím rozvíjí své pohybové dovednosti, které se kolem třetího roku podstatně zdokonalí. Dítě tou dobou bez problémů skáče nebo běhá, je ovšem zatím snadno unavitelné.

Mezi čtvrtým a pátým rokem si děti velmi rády hrají venku. Neunaví se tak snadno. Vyhledávají hračky, které vypadají více jako reálné předměty, než přímo jako hračky. Chlapci mají rádi stavebnice a různé modely. Dívky zase omalovánky a podobné věci rozvíjející jemnou motoriku. 

Takže... podle čeho vybrat ten nejlepší dárek pro dítě?

Pro správný výběr existuje hned několik parametrů.

Zábava
Baví ho kreslit? Pastelky a jiné kreslící potřeby ho nadchnou! Baví ho sportovat? Cokoli, co ho rozpohybuje, to mu vykouzlí úsměv na tváři. Baví ho stavět? Železné a dřevěné stavebnice jsou dnes běžně v nabídce. 

Přínos pro dítě
Přinese mu poznání? Ať už sebe sama nebo okolního světa? To může být ten správný dárek.

Bezpečnost 
Naštěstí existují nezávislé instituce, které nabízejí certifikace hraček podle normy ČSN EN 71. Hračky s touto certifikací nabízí bezpečnou zábavu. Zkontrolujte si, zda hračky touto normou a jejími částmi disponují.

Životnost
Pokud plast jednou praskne, už ho nijak neopravíte. Můžete ho slepit izolepou, ale vždy to bude na úkor bezpečnosti, designu a funkčnosti. Kvalitní dřevěný materiál se dá vždy opravit nebo snadno vyměnit. 

Zajímavým ukazatelem živostnosti může být i cena za den používání.

Pokud vezmeme hračku v hodnotě 500 Kč, která vydrží 1 rok používání. Je její cena za jeden den v běžném roce 500/365 . Po výpočtu to vychází na 1,36 Kč za den.
Pokud uděláme stejný výpočet s hračkou za 3 000 Kč, která vydrží 10 let, je evidentní, že cena za den bude mnohem nižší. Výpočet pak vypadá 3 000/3 650, pokud nepočítáme extra dny za přestupný rok. To je zcela jistě mnohem méně, než jedna koruna za den. Přesněji 0,82 Kč za den.  

Ekologická stopa
V poslední době je zněčištění planety neekologickými materiály stále probíranější téma. Nepodílejme se na zhoršení tohoto stavu. 

Podpora budoucnosti dětí
Posledním méně očividným parametrem může být investice do vlastní budoucnosti. Odliv financí do zahraničních zemí způsobuje oslabování vlastní ekonomiky. Zato podpora místních trhovců, podnikatelů, výrobců atp. má za následek zlepšování místní ekonomické situace. 

Děkujeme za přečtení a přejeme hodně štěstí při výběru toho správného dárečku pro vaše děti.