Výroba Futu houpacího koně

Jak probíhá výroba našeho houpacího koně? Čtěte níže!

Jako otcové jsme založili firmu, která by vyráběla skvostné hračky, které vydrží navěky. K tomu je ovšem potřeba dobré zázemí, výkonné stroje, několik o prsty neochuzených truhlářů a hlavně dobrý nápad. Jedním z těchto nápadů je i houpací kůň Futu. Pojďte se s námi podívat, jak se z dílny dostane až k Vašim dětem. 

lepení a lisování desek

V prvé řadě slepíme bukové dýhy, pomocí lepidla na přírodní bázi. Lepidlo má sice certifikaci pro styk s potravinami a proti gustu..., ale přesto doporučujeme nedělat z našeho koníka salám. Všechny naše desky lepíme za studena, aby je od sebe neoddělil ani Pepek námořník. Takto slepené kompozity jsou odolnější, pevnější a méně se ohýbají. Zkrátka to, co potřebujete. Kvalitní spoj!

DJI_0653

K lisování dochází pochopitelně pomocí lisu. Jak jinak, že? Náš lis se jmenuje Karel Hydraulický a odvádí vždy skvělou práci.  

lisovani

sušení polotovaru

Vylisovaná deska se musí řádně vysušit. Nadbytečná voda, která by zůstala uvnitř slepených desek, by prkno nepotěšila. Dřevo by bylo měkké, snadněji by se kroutilo a hůře obrábělo. Jedině řádně vysušené polotovary zajistí správné vlastnosti. 4 až 6 týdnů sušíme na požadovanou vlhkost.

vyřezávání desek

Vzhledem k moderní době se i naše výroba musela postupně modernizovat. Aby tvary koně byly vždy přesné a my mohli zaručit včasné dodání, pomáhá nám s vyřezáváním z desek CNC frézka Bohunka. Tato frézka to ovšem neudělá úplně sama, desky se jí musí hezky připravit a vždy ji někdo hlídá, aby se neutrhla ze řetězu. 

DJI_0663

GRAVÍROVÁNÍ JMÉNA

Každý houpací koník Futu má již v ceně započítané jméno na zakázku. Vytesáme ho do koně na věky. 

HDR_0003

frézování

Bohunka je sice skvělá pomocnice, ale skutečně pouze vyřízne potřebné tvary z desek. Okraje houpacího koníka jsou chlupaté, nevzhledné a hlavně ostré. Ostré hrany nepatří do blízkosti dětí. Proto hrany našeho dřevěného houpacího koně zakulatíme pomocí ruční frézky. Bezpečnost na první místě!

DJI_0676

broušení

Aby byl povrch koníka tak, jak si ho představujeme, obrousíme vyfrézované hrany a povrchy pomocí různých druhů brusek na hrubo a pak na jemno. Takový kus je připravený na leštění. 

DJI_0679

leštění

Aby byly hrany i povrch koníka hladké jako dětská prdýlka, vyleštíme je na naší speciální mašině Houfanovi. Je to osvědčený pracant, se kterým mohou dělat jen opravdoví gurmáni. 

DJI_0683

povrchová úprava

Dlouho jsme přemýšleli, jaká povrchová úprava zaručí nejlepší ochranné vlastnosti. Nakonec jsme přišli s tungovým olejem. Je to olej lisovaný z ořechů stromu Vernicia fordii. Tento olej je již přes tisíc let znám pro své skvělé ochranné vlastnosti, kterých využívali již staří číňané při protekci svých lodí. A že měli velkou flotilu lodí. 
Olej se vpije hluboko do dřeva, kde následně vytvrdne. V této formě olej funguje jako polopropustná membrána. Vodu dovnitř nepustí, ale vzduch ano. Dřevo pak hravě odolává vlhkosti. Je to podobné jako gore-tex :-) jen mnohem starší a ověřená technologie.

DJI_0661

Kompletace

V předchozích krocích jsme vyrobili jednotlivé komponenty koníka. Jsou jimy bočnice, sedátko s časosběrnou schránkou, hlava, menší spojovací dílky, dřevěné šrouby, dřevěné tyče, kolečka a houpací prkno. Aby všechno drželo pohromadě, potřebujeme trochu železa. Ke spojení koleček využíváme nerezové hřídele, nerezové matice a nerezové pevnostní šrouby. Kolečka jsou navíc vybavena ložisky, které zaručí hladký pojezd.

DJI_0687

Balení

Aby se k Vám houpací koník dostal v pořádku, musíme jej pořádně zabalit. K tomu využíváme kartonové krabice a dřevěnou slámu, kterou má koník moc rád. 

HDR_0003 (kopie)_Fotor

ZAJÍMAVOSTI HOUPACÍHO KONÍKA FUTU

Rok výroby je vytesán zevnitř houpacího koně. 

Časová schránka je třešnička na dortu. Garantuje opravdové dobrodružství pro dědice houpacího koně. 

Reshine je služba připravená opravovat nebo vracet koníkovi nový lesk.

Rodný list nemůže chybět! Každý houpací koník od nás obdrží rodný list, který obsahuje:

Unikátní rodné číslo, stáj, matku a otce, místo a datum narození, jméno majitele. Nechybí zde ani prostor pro přepis na další majitele houpacího koně Futu.