Výroba houpacího prkna

Jak vyrobit prkno, které může používat dítko i dospělý? Kde houpací prkno vlastně vzniklo? Čím vším si projde u nás?

z ameriky do evropy

Houpací prkno vzniklo v USA. Jako rehabilitační pomůcka pomáhalo starším lidem nabírat zpět ztracené síly. Dětem pak ukazovalo vlastnosti vlastního těla. Především u dětí se houpací prkno stalo oblíbenou hračkou, která zlepšuje jejich motoriku, odhaluje vlastní limity a při tom nabízí spoustu možností k zábavě. 

jak probíhá samotná výroba?

Vše začíná výběrem těch nejkvalitnějších bukových dýh. Bukové dýhy se k sobě lepí a následně lisují. Už v tento moment se houpací prkno stává pevným a dostává svůj charakteristicky zahnutý tvar. Lisování trvá několik minut, než lepidlo zcela zatvrdne. 

Po vyndání z lisu se prkno musí nejdříve řádně vysušit. Ztrátou přebytečné vody ztratí houpací prkno na hmotnosti, ale ne na pevnosti.   

Suchý polotovar se dále vybrousí ruční frézou za pomocí šablony. Tímto způsobem prkno získává svůj finální tvar. Přesto zde zůstávají ostré hrany, které se vybrousí pomocí speciální frézy na hrany. Celé prkno se dále brousí a leští třemi různými způsoby, aby na konci bylo dokonale hladké.

Poslední částí ve výrobě je nanášení tungovým olejem. Ten se vpije hluboko do dřeva a zde vytvrdne. Dřevo je tak  skvěle chráněno proti vlhkosti a jiným nepříznivým vlivům.