Jak si hrají v lese aneb objev v sobě zvíře: Pohybová hra pro celou rodinu

 potřeby k hře jak si hrají v lese

Děti jsou obdivuhodná stvoření. Dokáží vytvořit hru z čehokoli a zabavit se dokonce i s obyčejným papírem, jak tvrdí už Maria Montessori. Alespoň dříve tomu tak bylo. Dnešní děti jsou už poněkud jiné. Mají přehršle podnětů a sami víte, že pokud máte na výběr z více možností, je větší pravděpodobnost, že si nevyberete. Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že dnešní děti vybírají, až přeberou, a lidově řečeno skutek utek. Na druhou stranu děti si v dnešní uspěchané době dokáží více vážit přítomnosti rodičů, a proto si v každé jejich volné chvíli s nimi chtějí hrát. Když si tedy děti konečně vyberou danou aktivitu, která uspokojí jejich představy, zjistíme, že mezi jejich očekávání patří i to, že my jako rodiče si budeme hrát s nimi. Pokud padne výběr na deskové hry, rodiče se rozzáří a vzplane v nich vzpomínka na dětství a na miliony hodin strávených čekáním na to, až padne šestka. Dnešní děti jsou od dětí dvacátého století rozdílné, a to například v tom, že neustojí to, že jim zrovna ta šestka nepadla, že musí stále čekat na další kolo a koukat se na ostatní, jak vyhrávají. Suma sumárum potřebují akci, proto deskové hry bývají zpravidla tak na deset minut čisté hry, a pak se ze znuděných úst ozve: „Mě už to nebaví.“ A tím hra končí. Častěji však padne výběr na obyčejnou schovávanou, kuchtu buchtu nebo cukr káva. Při těchto hrách se děti velmi baví, dospělí sice také, ale těm nevydrží nadšení moc dlouho. Přiznejme si, že pokud již po dvacáté hledáte své dítko a předstíráte, že vůbec není vidět, jak se pod peřinou něco hýbe, není až tak moc zábavné. Ale vy jste rodič, vy to pro své potomky uděláte a budete předstírat, že si hru moc užíváte.

Z toho vyplývá, že pokud budete chtít najít hru pro vás i pro své dítě, při které ani jeden nemusíte zakrývat, že vás hra nebaví, bude to asi hodně těžké. Mýlíte se. Maminky a tatínkové z Antonie Emma přišli se skvělou hrou pro malé i velké, holky i kluky. Je tu pro vás nová hra JAK SI HRAJÍ V LESE. Není to nic náročného ani složitého. Vejde se vám do kapsy a dá se hrát všude. Ke kostce je přiložená brožurka s pravidly a danými úkoly.

hrací kostka ke hře jak si hrají v lese

Tuto hru je nyní možné získat jako dárek při každém nákupu nad 1000 Kč v obchodě Antonie Emma.

Pravidla jsou jednoduchá:

Hraje se pouze s hrací kostkou z bukového dřeva, které má na každé straně vypálené nějaké lesní zvíře. Každé zvíře má svůj úkol. Je dobré mít s sebou papír a tužku na zapisování výsledků a dále stopky (postačí třeba mobilní telefon). Nic jiného není ke hře nutné. Hra je minimálně pro dva hráče a horní hranice počtu hráčů není určená. Hráči si zvolí jednu ze tří úrovní bodování podle svých možností, proto bude hra vždy vyrovnaná.

Na hrací kostce je vypáleno šest druhů zvířat. Pokud na kostce padne jelen, měli byste předvést, jak dobrou máte kondici. Úkolem je udělat co nejvíce dřepů za 30 vteřin. Podle úrovně, kterou jste si vybrali, budete bodováni za každý dřep.

Dalším lesním zvířetem je divoké prase, jehož úkolem je po dobu 30 vteřin oběhnout po čtyřech co nejvíce kol kolem svého kamaráda. Body se získávají za každé oběhnuté kolo.

Medvěd, jako další zvíře v našem stádu, přichází s velmi zábavným úkolem, který děti plní nejraději. Medvědi mají velmi silné ruce, proto si zkuste, jak moc jste si s medvědem podobní. Jak dlouho se udržíte na větvi za obě ruce? Pokud hrajete hru doma, hodí se zde využití našich prolézaček FABER. Body získáváte za každou zvládnutou vteřinu.

medvěd jak si hrají v lese

Další v pořadí se nachází zajíc. Jak dobře víme, zajíci jsou velmi dobří běžci a skokani. Při tomto úkolu si zkusíte, jak daleko dokážete skočit. V tomto úkolu dostáváte body za centimetry délky skoku.

V českých lesích se vyskytuje sice z mála, ale pro nás je to neodmyslitelná součást lesu. Jaká by to pak byla Karkulka, kdyby nepotkala v lese vlka? Vlk přichází s úkolem, kde si procvičíte Vaše smysly. Zakryjete si oči a pomocí hmatu a čichu poznávejte listy nebo plody stromů. Body sbíráte, dokud neodpovíte chybně.

vlk poznávání podle čichu

Dominantou naší hrací kostky je sova. Se sovou si procvičíte házení a zdokonalíte svou přesnost. Vyberte si svůj cíl – asi o velikosti dospělého kmene stromu – a snažte se do něj strefit šiškou nebo kamínkem. Pokud hru hrajete doma, můžete využít stavebnici a postavit si z ní daný cíl a házet lehkým míčkem. Úkol končí, pokud minete. 

sova míření a házení na strom

Naše hra výborně zabaví děti i dospělé. Mohou ji hrát děti, rodiče anebo všichni dohromady. Věříme, že budete s naší novou hrou nadmíru spokojeni a zažijete společně mnoho kvalitní zábavy.

Zde si můžete stáhnout návod v PDF:

Navod-hraci kostka se zviratky

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz